Futsalcup

Vårterminen fortsätter att vara fantastisk här på DBG. Nu är det dags för våra ettor att åka tillbaka till bygghallen och ha fyra grymma veckor med Zakaria, Daniel, Niclas och Nisse. 

Våra tvåor och treor kommer tillbaka efter praktik och ska läsa teori nu. Vår praktiksamordnare Mike har gjort ett toppenjobb med att fixa fram platser till alla våra blivande byggare och målare. Tack Mike för att du åker Stockholm runt och ger allt för våra elever.

Denna vecka har skolan spelat vidare i Skol-DM i futsal (inomhusfotboll). Denna gång mötte vi Tumba Gymnasium och Lidingö och fick se oss besegrade. 

Dock är jag som rektor mycket stolt över vårt lag. Vi visade på enormt fin respekt för de andra lagen och domare samt gjorde vårt bästa. Tack alla grymma killar som kämpade i Distras namn! Nästa år visar vi var skåpet ska stå!


Joakim ThörneComment